Between 2025-05-07 and 2026-07-19 the XUV 3XO covered 33,385 km across 86 refuelling events, consuming 2,840 litres of fuel at a total cost of R63,609 (R62,167 as originally recorded, before 3 data-entry corrections documented in the Data Quality section). That works out to R1.91 per kilometre.
Fuel economy has been remarkably stable at 11.76 km/L (8.51 L/100km) on a distance-weighted basis, with a per-tank average of 11.85 km/L and a coefficient of variation of only 9.6% - tight enough to indicate consistent driving conditions and no signs of a developing mechanical fault. Regression analysis found a statistically significant trend in economy over the tracking period (improving, +0.43 km/L per year, R²=0.019, p=0.222) - in plain terms, the car is running about as efficiently today as it was fourteen months ago.
The real story is fuel price, not fuel efficiency. Price per litre climbed from roughly R21.40/L in the first month of records to a peak of R28.06/L in June 2026 - a 31% increase - before easing slightly in the most recent month. This price trend is statistically significant (R²=0.36, p<0.001) and is the dominant driver of the month-to-month swings in spend visible in the Monthly Performance section: distance driven per month has stayed essentially flat (decreasing, not statistically significant, p=0.80), while spend has not.
Refuelling is frequent and consistent: a fill roughly every 5.2 days (393 km / 33.0 L on average), overwhelmingly at Sasol stations (46% of fills), concentrated around Roodepoort (22 visits). The best single tank (17.30 km/L, Sasol - Newcastle, 2025-06-13) was a highway trip; the worst (8.72 km/L, Sasol - , 2025-08-12) was short-hop city driving - a 98% swing that illustrates how much driving style and road type affect running costs.
96.5% of records (83 of 86) passed every validation check with no flags at all. The remaining 3 records (3 price corrections + 1 sub-5L top-up fill flagged for transparency, not because it is wrong) are fully explained, not deleted.
| Metric | Value |
|---|---|
| Total distance travelled (km) | 33385.0 |
| Total fuel purchased (L) | 2840.03 |
| Total fuel cost (R, corrected) | 63609.41 |
| Total fuel cost (R, as recorded) | 62166.76 |
| Overall fuel economy - weighted (km/L) | 11.76 |
| Overall fuel consumption - weighted (L/100km) | 8.51 |
| Average fuel economy - per tank mean (km/L) | 11.85 |
| Median fuel economy (km/L) | 11.88 |
| Std deviation of fuel economy (km/L) | 1.13 |
| Coefficient of variation (economy) | 9.6 |
| Best tank (km/L) | 17.3 |
| Best tank date | 2025-06-13 |
| Best tank location | Sasol - Newcastle |
| Worst tank (km/L) | 8.72 |
| Worst tank date | 2025-08-12 |
| Worst tank location | Sasol - |
| Longest distance between refuels (km) | 532.0 |
| Shortest distance between refuels (km) | 19.0 |
| Average litres per refill (L) | 33.02 |
| Median litres per refill (L) | 35.69 |
| Average km between refuels (km) | 392.8 |
| Average days between refuels | 5.2 |
| Median days between refuels | 5.0 |
| Cost per km (R/km, corrected) | 1.905 |
| Number of refuel events | 86 |
| Number of full-tank fills | 82 |
| Number of partial/top-up fills | 4 |
| Average price per litre (R/L, corrected) | 22.4 |
| Date range start | 2025-05-07 |
| Date range end | 2026-07-19 |
| Tracking period (days) | 438 |
What it shows: economy fluctuates tank-to-tank (mostly city vs. highway mix) but the rolling average stays inside a narrow 10.4-13.0 km/L band. The linear regression slope is +0.43 km/L/year (R²=0.019, p=0.222) - a statistically significant trend, meaning the small apparent improving drift is indistinguishable from random noise at this sample size. Comparing the first and last quartiles of fills directly tells the same story: 11.79 km/L early on versus 11.74 km/L most recently (-0.4%, p=0.91, not significant). Practical read: the vehicle's efficiency has not measurably changed - no evidence of degrading engine condition, tyre wear, or worsening driving habits over 14+ months.
What it shows: unlike economy, the price trend is unambiguous and statistically strong (R²=0.36, p<0.001, rising at roughly R3.74/litre per year on average). The first-quartile vs last-quartile comparison confirms it: R21.53/L early in the record versus R26.02/L most recently, a +20.9% increase. This is the single biggest lever behind rising monthly fuel bills - not distance driven, not efficiency.
Winter average: 11.60 km/L · Summer average: 12.56 km/L (-7.7% winter vs summer).
Economy is measurably lower in winter months, consistent with cold engine starts, denser winter-morning traffic and possibly more short urban trips. This is based on roughly one seasonal cycle of data, so treat it as a useful signal rather than a firm conclusion until a second winter's data is available.
Distance driven per month is decreasing at -6.2 km/month (R²=0.005, p=0.80) - not statistically significant. Monthly distance has ranged 1,647-2,927 km (mean 2,226, std 381) with no systematic increase or decrease - driving habits have been consistent throughout the ownership period.
Note on price outliers: the IQR method flags 26 of 86 fills (30%) as price outliers - this is expected and not a data problem. IQR outlier detection assumes a stable mean; because fuel price has a genuine 31% upward trend over the period, most of the later (higher-priced) fills naturally fall outside bounds calculated from the whole-period distribution. It reflects the trend identified above, not bad data.
| Month | Distance (km) | Fuel (L) | Spend (R) | Economy (km/L) | Price (R/L) | Cost/km (R) | Refuels |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-05 | 2,053 | 197.0 | R4,215 | 10.42 | R21.40 | R2.05 | 6 |
| 2025-06 | 2,483 | 208.7 | R4,448 | 11.90 | R21.31 | R1.79 | 7 |
| 2025-07 | 2,451 | 209.9 | R4,591 | 11.68 | R21.87 | R1.87 | 7 |
| 2025-08 | 2,192 | 201.6 | R4,362 | 10.87 | R21.64 | R1.99 | 6 |
| 2025-09 | 2,439 | 221.6 | R4,776 | 11.01 | R21.55 | R1.96 | 6 |
| 2025-10 | 1,718 | 149.5 | R3,220 | 11.49 | R21.54 | R1.88 | 4 |
| 2025-11 | 1,979 | 165.4 | R3,512 | 11.97 | R21.24 | R1.77 | 5 |
| 2025-12 | 2,436 | 193.8 | R4,140 | 12.57 | R21.36 | R1.70 | 6 |
| 2026-01 | 2,047 | 167.8 | R3,521 | 12.20 | R20.98 | R1.72 | 6 |
| 2026-02 | 2,276 | 176.1 | R3,561 | 12.92 | R20.22 | R1.56 | 5 |
| 2026-03 | 2,927 | 237.5 | R4,815 | 12.32 | R20.27 | R1.65 | 7 |
| 2026-04 | 1,647 | 142.1 | R3,319 | 11.59 | R23.36 | R2.02 | 4 |
| 2026-05 | 2,770 | 230.0 | R5,858 | 12.04 | R25.47 | R2.12 | 7 |
| 2026-06 | 2,298 | 195.0 | R5,471 | 11.79 | R28.06 | R2.38 | 6 |
| 2026-07 | 1,669 | 144.1 | R3,800 | 11.59 | R26.38 | R2.28 | 4 |
| 2025 (8 mo) | 2026 YTD (~7.5 mo) | |
|---|---|---|
| Avg distance/month | 2,219 km | 2,085 km |
| Avg spend/month | R4,158 | R4,046 |
| Avg economy | 11.47 km/L | 12.09 km/L |
| Avg price/L | R21.50 | R23.48 |
Distance and refuelling cadence per month are almost identical between the two periods (2,219 vs 2,085 km/month). Economy improved modestly (11.47 → 12.09 km/L). Average price per litre rose 9.2%, which almost fully explains the higher monthly spend in 2026.
| Year | Distance (km) | Fuel (L) | Spend (R) | Economy (km/L) | Price (R/L) | Refuels |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 17,751 | 1,547.4 | R33,264 | 11.47 | R21.50 | 47 |
| 2026 | 15,634 | 1,292.6 | R30,345 | 12.09 | R23.48 | 39 |
Refuelling is heavily concentrated along a Roodepoort-Krugersdorp-Centurion corridor (west/south-west Johannesburg / north Gauteng), consistent with a regular commuting pattern rather than long-distance travel. The single outlier - a fill in Newcastle (KwaZulu-Natal, ~2025-06-13) - coincides with the best recorded fuel economy of the entire dataset (17.30 km/L), reinforcing that highway trips significantly outperform the everyday city-driving average.
| Date | Odometer | Fuel | Price (original → corrected) | Explanation |
|---|---|---|---|---|
| 2025-06-13 | 3,583 | 29.09 L | R448.35 → R617.60 | Original price R448.35 looks like a data-entry error (implied R15.41/L vs station rate R21.35/L recorded same fill). Corrected estimate R617.60 using neighbouring fill-ups' price/L (R21.23/L). |
| 2025-07-06 | 5,772 | 32.63 L | R478.30 → R713.60 | Original price R478.30 looks like a data-entry error (implied R14.66/L vs station rate R21.87/L recorded same fill). Corrected estimate R713.60 using neighbouring fill-ups' price/L (R21.87/L). |
| 2026-07-13 | 33,435 | 41.23 L | R78.30 → R1116.40 | Original price R78.30 (R1.90/L) is ~93% off the R27.08/L local median price for surrounding fills - both price and price-per-litre fields appear mistyped together. Corrected estimate R1116.40 using local median rate. |
The three price anomalies are isolated to the Price and VolumePrice fields only - odometer, fuel volume and the app's own km/L calculation for those same fills are all normal and pass every plausibility check. This points to manual data-entry slips (e.g. a missing digit, or Fuelio's price-per-litre autofill not being updated) rather than any issue with distance or fuel-volume logging, which is what actually drives the economy figures throughout this report.
The single sub-5L fill (2026-01-27, 1.93L) is a legitimate small top-up, not an error - it is flagged purely so a reader scanning refill-size statistics understands why one bar in the histogram is so much smaller than the rest.
Price per litre rose 31% over the tracking period while distance and economy stayed flat. Budget for continued volatility rather than looking for driving changes to control cost - there's little room left to improve on an already-stable 11.76 km/L.
Double-check the 'Price' field after Fuelio autofills price-per-litre from your last visit to the same station - it doesn't always update correctly when the pump price has changed, which is the likely cause of the three corrected entries in this report.
46% of fills are already at Sasol, mostly around Roodepoort. If you aren't enrolled in their loyalty/rewards programme, this spending pattern makes it worth doing so.
82 of 86 fills (95%) are marked as full tanks, which is what makes the economy figures in this report reliable. Keep doing that - partial top-ups are fine occasionally but full-to-full fills give the cleanest economy signal.
The best tank (17.30 km/L) was a highway trip to Newcastle; the worst (8.72 km/L) was city driving - a 98% gap. For trip-cost planning, use ~8.7 km/L for city-only trips and ~17.3 km/L for open-road trips rather than the blended average.
Winter fills averaged 8% worse economy than summer fills in this dataset, but it's based on roughly one seasonal cycle. If the gap widens next winter it's more likely a maintenance signal (tyre pressure, filters) than normal seasonal variation.
Over 438 days and 33,385 km, the Mahindra XUV 3XO has delivered consistent, predictable fuel economy (11.76 km/L, CoV 9.6%) with no statistically significant long-term trend in either direction. The vehicle and driving pattern are stable; there is no evidence in this data of a developing mechanical issue.
The financial picture, however, has shifted meaningfully: fuel price rose roughly 31% over the period, which - combined with essentially unchanged monthly distance - is the primary reason recent months have cost more than early ones. Of the R63,609 total spend, R62,167 was recorded directly and R1,443 reflects corrections to 3 identifiably mistyped records, applied transparently and documented above.
Data quality was high: 96.5% of 86 records passed every validation check outright, and the remainder were fully explained rather than discarded. Refuelling behaviour is habitual and geographically concentrated, dominated by Sasol stations around Roodepoort - useful context for loyalty-programme decisions and for sanity-checking future fill-ups against this established baseline.